Trwa ładowanie proszę czekać ...

Pierzga pszczela – właściwości i zastosowanie

11 listopada 2017

Mamy coraz więcej osób, które doceniają pro zdrowotne właściwości nie tylko miodu pszczelego ale także pierzgi pszczelej czyli pyłku kwiatowego, który jest magazynowany przez pszczoły w komórkach plastrów woskowych. Jakie będą jego zastosowania?

Pierzga to niezwykła mieszanka miodu, pyłku i mleczka pszczelego. Z tych składników pszczoły ubijają masę i składają ją w komórkach pszczelich zabezpieczając miodem. Właśnie dzięki temu dochodzi do beztlenowej fermentacji co gwarantuje konserwację i łatwe przyswajanie. Tak powstała pierzga będzie odporna na działanie bakterii i grzybów.

Pierzga ma mniej białka i tłuszczu niż pyłek, ale więcej cukrów. Jest to cenne źródło witaminy K a także kwasu mlekowego. Dodatkowym atutem będzie lepsze przyswajanie tych składników przez organizm. Wynika to z tego jak powstaje i wcześniej wspominanej już fermentacji mlekowej.

Pierzga pszczela – zastosowanie

Pierzga jest dobrze znana i ma bardzo szerokie zastosowanie w apiterapii a więc dziedzinie medycyny naturalnej, która bada wpływ wyrobów pszczelich na ludzki organizm. Pomaga ona skutecznie w wielu różnych problemach zdrowotnych.

- wpływa na zwiększenie odporności organizmu

- ułatwia regenerację po operacjach i zawałach

- poprawia pracę układu nerwowego, będzie pomagało w leczeniu depresji

- korzystnie działa na układ pokarmowy przy wrzodach

- pomaga leczyć biegunki i zaparcia

Racjonalne odżywianie

- poprawia apetyt

- reguluje przemianę materii

- zwiększy ilość czerwonych ciałek krwi i korzystnie wpłynie na poziom żelaza

- znana z tego, że wzmacnia organizm i dostarcza cennych aminokwasów oraz witamin, pomagać może miedzy innymi w przypadku choroby wrzodowej żołądka i schorzeniach gruczołu krokowego, leczeniu stanów przedzawałowych, choroby alkoholowej, kataru siennego czy astmy.,

- stosowana przy zapaleniu jamy ustnej i w okresie narażenia organizmu na baterie i grzyby

Nie można zapominać, że pierzga pszczela znajduje zastosowanie także w kosmetyce. Przede wszystkim dobrze działa na regenerację skóry, poprawia elastyczność, likwiduje zmarszczki, rozstępy powstałe po intensywnej diecie odchudzającej. Wielką zaletą tego składnika będzie to, że jest lepiej przyswajalny przez organizm niż pyłek kwiatowy, dlatego będzie lepiej na nas działał.