Trwa ładowanie proszę czekać ...

Aktualności pszczelarskie

31 maja 2021

Witajcie, wy wspaniali, łakomi na miód! Cieszymy się z tej dodatkowej porcji słońca, którą udało nam się złapać w tym tygodniu na południu, chociaż północni członkowie Ula już nam powiedzieli, żebyśmy przestali być tacy zadowoleni, bo tam nie było tak cudownie. Sorreeee guys!

W każdym razie, tak naprawdę mówimy o pogodzie, ponieważ ma ona wpływ na najważniejszych członków zespołu Just Bee: Pa Harper i jego pszczoły! Stali czytelnicy pamiętają, że kiedy ostatnio sprawdzaliśmy, nowo połączona rodzina pszczół Pa Harpera (taty Joe) żyła harmonijnie, a królowa składała jaja jak nikt inny - niesamowite! "Więc co się dzieje?", słyszymy wasz krzyk. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się....

Pszczoły się uwijają:

To pracowite stare życie dla pszczoły (i pszczelarza). Nawet po udanym połączeniu dwóch uli, nie oznacza to, że wszystkie będą żyły razem, szczęśliwie i na zawsze. Gdyby to tylko było takie proste! Jak poinformował nas Pa H, "celem kolonii jest rozmnażanie się", co oznacza, że jeśli królowa zdecyduje, że jest ich wystarczająco dużo, wyruszy w drogę, zabierając ze sobą połowę bandy! Rój.

Co dzieje się z tymi, które pozostały? "Pszczoły robotnice zaplanowały to z wyprzedzeniem" (jak WSZYSTKIE kobiety, przypuszczamy...), "wybrały kilka jaj, które zostały nakarmione dodatkowym mleczkiem pszczelim zanim Królowa odleciała, co oznacza, że przynajmniej jedno z nich wykluje się jako nowa Królowa". Jakie to zaradne! (Przerażające jest to, że czasami pierwsza nowo narodzona królowa zabija inne komórki królowej, zanim jeszcze zdążą się wykluć, aby upewnić się, że jej własna rola jest bezpieczna. Przypuszczam jednak, że w tych trudnych czasach każda dziewczyna musi radzić sobie sama).

Rójka zwykle ma miejsce w maju lub czerwcu, ale nasza szalona pogoda jest jaka jest, a pszczoły mają swoje własne plany, więc pszczoły z Pa Harper roiły się na początku sierpnia! Oczywiście to bardzo smutne, że odeszły, ale pszczoły wiedzą najlepiej.

Co się dzieje z tymi, które uciekły?

Bardzo nas to zaciekawiło - co robi banda uciekających pszczół, gdy już opuści gniazdo/ ul? Według Pa Harper, "nie odchodzą zbyt daleko. Zazwyczaj około 50 metrów od gniazda, a następnie zbierają się razem, aby stworzyć tymczasowy dom (zazwyczaj wygląda on trochę jak piłka do rugby!), podczas gdy pszczoły zwiadowcze są wysyłane, aby znaleźć nowe miejsce na gniazdo."

Więc w zasadzie wszystkie one wiszą w tymczasowym zakwaterowaniu przez dzień lub tak długo, aż zdecydują się na nowy dom. Najciekawsze jest to, że czasami takie tymczasowe zakwaterowanie może znajdować się w pobliskim ogrodzie. W takim przypadku zazwyczaj wzywają pszczelarza, który przychodzi i zbiera pszczoły, po czym przywozi je z powrotem i umieszcza w nowym, pustym ulu / nowym domu. (Gdyby tylko zapytali go o to najpierw, jestem pewien, że byłby bardzo zobowiązany w znalezieniu im nowego ula, oszczędzając im całego tego kłopotu). Niestety Pa Harper nie miał takich telefonów w sprawie swoich własnych rojących się pszczół.

Bycie królową może być niebezpieczne.

Podczas gdy królowa czeka na swoich sługusów, aby załatwić jej nowy pałac, jest bardziej narażona na niebezpieczeństwo niż ktokolwiek z jej poddanych. Najwyraźniej niektóre ptaki mają słabość do odrobiny kanapek Królowej Pszczół, co sprawia, że jej czas poza ulem jest bardzo ryzykowny.

Przełknij. Może jednak nie jesteśmy aż tak zazdrośni o jej królewski status. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, jak bardzo jest zajęta. Pa H wyjaśnia, "ona składa dzień i noc, może do 2000 jaj dziennie w szczytowych okresach roku, więcej niż jej własna waga ciała! A ona odbywa tylko jeden lot godowy, aby móc to osiągnąć."

To bardzo napięty harmonogram - gdzie ona ma swój "czas dla mnie" na litość boską? Myślisz, że może być gorzej, dron (samiec) pszczoły umiera w procesie godowym, co musi być dla niego ogromnym rozczarowaniem. To say the least. OK, dość o ptakach i pszczołach, lol.